UBEZPIECZENIE MIESZKANIA


Jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń na rynku to właśnie ubezpieczenie mieszkania/domu. Świadomość klientów w tym zakresie jest coraz większa, ale wciąż jest wiele osób na rynku, które pozostają z ubezpieczeniem oferowanym przez banki do kredytu hipotecznego albo całkowicie o nim zapominają. Zapominalstwo może być jednak kosztowne, szczególnie jeżeli okaże się że oprócz własnych strat, zalaliśmy jeszcze sąsiadów piętro niżej.

Obecnie rekomendujemy ubezpieczenie nieruchomości w jednej z trzech poniżej wymienionych firm. Przygotowaliśmy kalkulację wraz z opisem a mieszkanie które użyliśmy do kalkulacji ma poniższe parametry:

 • Mieszkanie w Gdańsku wybudowane w 2010r.
 • Blok 4 piętrowy, mieszkanie na 2 piętrze.
 • Osiedle bez ochrony, atestowane drzwi.
 • Wartość murów (wym. przez bank): 400 000zł
 • Wartość wykończenia/stałych elementów: 40 000zł
 • Wartość mienia ruchomego: 25 000zł
 • Kradzież: 20 000zł
 • OC w życiu prywatnym: 100 000zł.
Mieszkanie ubezpieczamy wg wartości rynkowej, pozostałe sumy są w wartościach odtworzeniowych.

DEFINICJE POJĘĆ

* Allrisk – Pierwsze i najważniejsze. Można to nazwać nowym standardem ubezpieczeń i tylko takie powinno już obecnie być brane pod uwagę. Inaczej zwane Ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk. Nie ograniczamy się tutaj do definicji zdarzeń losowych z ogólnych warunków. Jeżeli coś może nam się wydarzyć, a nie zostało uwzględnione w liście wyłączeń ubezpieczenia - to jest w zakresie. W przypadku samochodów mogą to być np. przegryzione przez kunę kable w samochodzie. W przypadku mieszkań np zerwany sufit lub pękanie ścian (Ale tutaj ważna jest przyczyna). Nasze ostatnie zgłoszenia szkód allriskowych to były np. rozlana po wszystkich ścianach zupa (wymagane było malowanie) lub wypalona podłoga przez szklaną gałkę od drzwi.

* Mury – Czyli sama konstrukcja budynku bez wykończenia. Właśnie tego wymaga od nas bank przy kredycie hipotecznym. W wielu ubezpieczeniach ubezpieczane łącznie ze stałymi elementami.

* Stałe elementy – To wykończenie naszego mieszkania i wszystkie na stałe przymocowane elementy. Zalicza się do tego zabudowana kuchenna, armatura łazienkowa, szafy typu komandor.

* Mienie ruchome – meble, sprzęty agd, sprzęty sportowe, ciuchy, biżuteria, gotówka. Z przymrużeniem oka najłatwiej wyobrazić sobie te dwie definicje (stałe elementy i mienie ruchome) gdy odwrócimy nasze mieszkanie do góry nogami. To co spadnie to mienie ruchome, to co się utrzyma to będą stałe elementy.

* Kradzież – Czym jest kradzież chyba wszyscy wiedzą ale warto pamiętać, że wyłączona jest kradzież zwykła (czyli kradzież bez śladów włamania). Więc jeżeli zgubicie klucz do domu... to lepiej szybko wymieńcie zamki.

* Koszty poszukiwania przyczyny szkody – Wszystkie koszty jakie poniesiemy w celu dotarcia do przyczyny szkody. Czyli w przypadku kiedy musimy skuć kafelki/ścianę żeby dostać się do przyczyny szkody.

* Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – Najczęściej zgłaszana szkoda z polis mieszkaniowych jest właśnie z tego ryzyka. Nasze samochody mają OC komunikacyjne, my mamy OC w życiu prywatnym. Jeżeli o coś nas mogą oskarżyć (zalanie sąsiada, stłuczenie przez dziecko szyby, pogryzienie osoby trzeciej przez naszego psa) to z tym ubezpieczeniem możemy być spokojniejsi. Oczywiście mówimy o nieszczęśliwym wypadku, a nie zamierzonym działaniu :). W zakresie często są również szkody wyrządzone na rowerze lub szkody wyrządzone sąsiadom przez osoby trzecie (gdy ktoś od nas wynajmuje mieszkanie)

* Oszklenia – Szklane drzwi, lustra, ceramiczne płyty grzewcze, szyby.

* Wartość Odtworzenia – Ubezpieczając się na wartości odtworzeniowe, otrzymamy odszkodowanie które pozwoli nam na zakup takiego samego nowego przedmiotu. Jeżeli nasz telewizor kosztował 5000zł, to po 2 latach taki sam model możemy kupić za 3500zł i tyle właśnie otrzymamy odszkodowania.


PRZYKŁADOWE WYLICZENIA UBEZPIECZENIA MIESZKANIA

Poniższe wyliczenia nie są ofertą, ostateczna wycena może się różnić przez historię klienta, inne parametry nieruchomosci, rodzaj płatności, dodatkowe zniżki/zwyżki!


Warta

Pakiet Warta Dom Komfort

417zł*

*składka jednorazowa za 1 rok

Najstarsza Polska firma ubezpieczeniowa na rynku. Warta w swoim pakiecie daje nam bardzo dużo gratisów.

  Zalety:
 • W cenie ubezpieczenia zawarte są wszystkie assistance. Medyczny, techniczny oraz lokal zastępczy.
 • Assistance techniczny z naprawą sprzętu RTV/AGD (dotyczy sprzętu do 6 lat) i zwrotem za cześci zamienne nawet do 500zł!
 • Koszty poszukiwania przyczyny szkody, przepięcia, oszklenia, wandalizm – w cenie ubezpieczenia.
 • Nieszczęśliwy wypadek psa lub kota – wypadek komunikacyjny, pogryzienie przez inne zwierzę lub otrucie przez osoby trzecie, w wyniku którego zwierzę doznało obrażeń lub nastąpiła jego śmierć - zwrot za leczenie do 5000zł jego śmierć.
 • Zwrot za rozmrożone jedzenie w wyniku awarii urządzenia chłodniczego do 1 000zł
 • Gotówka ubezpieczona na 20% sumy ruchomości domowych, nie więcej niż 10 000zł
 • Zegarki, biżuteria i wyroby ze złota, srebra i innych metali lub kamieni szlachetnych 20% sumy ruchomości domowych, nie więcej niż 20 000zł
 • Rzeczy w garażu, pomieszczeniach przynależnych - 50% sumy ruchomości domowych

Ergo Hestia

Pakiet Ergo 7

392zł* / 526zł**

*składka jednorazowa za 1 rok

**składka jednorazowa za 1 rok z assistance technicznym

Ergo 7 to jeden z najbardziej rozszerzonych pakietów na rynku. Jedyna firma z trzech prezentowanych która ma w zakresie szkody własne (Obciążone franszyzą 500zł ale wciąż ogromnie opłacalne)

  Zalety:
 • Szkody własne (Szkody wyrządzone przez ubezpieczonego, np. gdy stanie na swoich okularach) - wypłata pomniejszona o 500zł.
 • Szkody samoistne (Szkody przy których nie można określić przyczyny - np. lampa która spadnie z sufitu)
 • Ubezpieczając dom, w zakresie jest kradzież zwykła (bez śladów włamania) mebli i urządzeń ogrodowych (np. samojezdna kosiarka)
 • W assistance technicznym naprawa sprzętu RTV/AGD do 7 lat.
 • Gotówka ubezpieczona na 10% sumy ruchomości domowych, nie więcej niż 10 000zł
 • Rzeczy w garażu, pomieszczeniach przynależnych - 30% sumy ruchomości domowych od zdarzeń losowych i 100% sumy ruchomości domowych od kradzieży
 • Biżuteria ubezpieczona bez limitu, jako 50% sumy ubezpieczenia rzeczy osobistych

PZU

380zł* / 429zł**

*składka jednorazowa za 1 rok

**składka jednorazowa za 1 rok z assistance technicznym

Największy ubezpieczyciel w Polsce. Duże możliwości dostosowania polisy do faktycznych potrzeb.

  Zalety:
 • Największy Polski ubezpieczyciel
 • Pokrycie rachunków za utratę wody po awarii do 3000zł
 • W assistance technicznym naprawa sprzętu RTV/AGD do 5 lat.
 • Biżuteria do 40% sumy ubezpieczenia – nie więcej niż 50 000zł
 • Gotówka do 10% sumy ubezpieczenia – nie więcej niż 10 000zł
 • Rzeczy w garażu, pomieszczeniach przynależnych - 30% sumy ubezpieczenia ruchomości
 • Ochrona przed wyłudzeniem dla osoby starszej i dziecka.

KTÓRE UBEZPIECZENIE MIESZKANIA WYBRAĆ?

To które najbardziej będzie odpowiadało waszym potrzebom. Na pewno należy uważać na tanie oferty bankowe lub internetowe gdzie różnica w zakresie potrafi być ogromna. Koszty ubezpieczenia mieszkania nie są jeszcze na tyle wysokie żeby oszczędność 50-100zł była opłacalna, a czasem skorzystanie raz z oferty assistance i wezwanie na pomoc hydraulika zwróci w całości koszt ubezpieczenia.

Trzeba również pamiętać że składki będą się mocno rożniły przy ubezpieczeniu domu - czasem nawet 2,3 krotnie ze względu na dużo większą liczbę niebezpieczeństw jakie wiążą się z posiadaniem takiej nieruchomości. Zapraszamy do naszych biur lub do złożenia zapytania poprzez formularz. Na pewno dobierzemy taką ofertę która będzie idealnie pasowała


Wyślij zapytanie

Jesteś zainteresowany ofertą? Kliknij poniżej i skorzystaj z naszego formularza.


Jeżeli masz jakieś pytania... Skontaktuj się z nami!   

Wyslij wiadomość