Samochód z zagranicy a ubezpieczenie


Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy od handlarza i planujesz jazde próbną? Uważaj! Auto może nie być ubezpieczone!

Większość aut sprowadzonych z zagranicy zostało już wyrejestrowanych w swoim pierwotnym kraju. Tablice rejestracyjne bardzo często są podrabiane, a następnie samochód trafia w ręce nabywcy. Jako że pojazd nie jest zarejestrowany w żadnym kraju nie może się poruszać po drodzę. Bardzo często w ramach oszczędności auto nie jest również ubezpieczone. Jeżeli zdecydujesz się na jazdę próbną i spowodujesz szkodę - UFG wymusi zarówno od Ciebie jak i od właściciela samochodu (komisu) zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Art. 110. [Roszczenie zwrotne Funduszu] 1. Z chwilą wypłaty przez Fundusz odszkodowania, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 1 pkt 3 i ust. 1a, sprawca szkody i osoba, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 i 2, są obowiązani do zwrotu Funduszowi spełnionego świadczenia i poniesionych kosztów.

Samochód który jest zarejestrowany zagranicą

Na taki pojazd można wystawić ubezpieczenie krótkoterminowe 30 dniowe. Nie można niestety ubezpieczać takiego pojazdu kilkukrotnie lub na polisie rocznej, chociaż z pewnością byłoby to bardzo opłacalne ze względu na niske stawki w porównaniu z zachodem Europy. Nie można też tego zrobić jeżeli jesteś po prostu mieszkasz zagranicą i chcesz ubezpieczyć pojazd w celu poruszania się właśnie w tym kraju.


Samochód który nie jest nigdzie zarejestrowany

W tym przypadku jedyne ubezpieczenie OC jakie możemy zawrzeć to ubezpieczenie roczne z obowiązkiem rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia. Jeżeli pojazd nie zostanie do tego czasu zarejestrowany, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo wypowiedzieć polisę OC. Oczywiście dalej nie możemy się takim samochodem poruszać, ale jeżeli pojazd przypadkowo się stoczy - ubezpieczenie na pewno się przyda. Ciekawostka - poruszanie się takim pojazdem (jeżeli jest ubezpieczone), nie będzie skutkowało regresem przy wyrządzeniu szkody. Natomiast na pewno zaboli nas mandat i odholowanie pojazdu na policyjny parking.

© WK

Jeżeli masz jakieś pytania... Skontaktuj się z nami!   

Wyslij wiadomość