PORÓWNANIE UBEZPIECZEŃ MIESZKANIOWYCH


Jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń na rynku to właśnie ubezpieczenie mieszkania/domu. Świadomość klientów w tym zakresie jest coraz większa, ale wciąż jest wiele osób na rynku, które pozostają z ubezpieczeniem oferowanym przez banki do kredytu hipotecznego albo całkowicie o nim zapominają. Zapominalstwo może być jednak kosztowne, szczególnie jeżeli okaże się że oprócz własnych strat, zalaliśmy jeszcze sąsiadów piętro niżej.

Bierzemy pod lupę ubezpieczenie mieszkania w kilku największych firmach i postaramy się wskazać ich plusy oraz minusy. Do naszej kalkulacji przyjęliśmy poniższą nieruchomość:

 • Mieszkanie w Gdańsku wybudowane w 2010r.
 • Blok 4 piętrowy, mieszkanie na 2 piętrze.
 • Osiedle zamknięte, dozór całodobowy, atestowane drzwi.
 • Klient ubezpieczał mieszkanie w banku przez 2 lata.
 • Wartość murów (dla banku): 300000zł
 • Wartość wykończenia/stałych elementów: 40000zł
 • Wartość mienia ruchomego: 25000zł
 • Kradzież: 25000zł
 • Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym: 100000zł.
W przypadku murów ubezpieczamy je na wartość rynkową, pozostałe sumy są w wartościach odtworzeniowych co oznacza że nie liczymy ich stopnia aktualnego zużycia. Wyjaśnienie poniżej.

DEFINICJE POJĘĆ

* Allrisk – Pierwsze i najważniejsze. Można to nazwać nowym standardem ubezpieczeń i tylko takie powinno już obecnie być brane pod uwagę. Inaczej zwane Ubezpieczeniem od wszystkich ryzyk. Nie ograniczamy się tutaj do definicji zdarzeń losowych z ogólnych warunków. Jeżeli coś może nam się wydarzyć, a nie zostało uwzględnione w liście wyłączeń ubezpieczenia - to jest w zakresie. W przypadku samochodów mogą to być np. przegryzione przez kunę kable w samochodzie. W przypadku mieszkań np zerwany sufit lub pękanie ścian (Ale tutaj ważna jest przyczyna). Nasze ostatnie zgłoszenia szkód allriskowych to były np. rozlana po wszystkich ścianach zupa (wymagane było malowanie) lub wypalona podłoga przez szklaną gałkę od drzwi.

* Mury – Czyli sama konstrukcja budynku bez wykończenia. Właśnie tego wymaga od nas bank przy kredycie hipotecznym. W wielu ubezpieczeniach ubezpieczane łącznie ze stałymi elementami.

* Stałe elementy – To wykończenie naszego mieszkania i wszystkie na stałe przymocowane elementy. Zalicza się do tego zabudowana kuchenna, armatura łazienkowa, szafy typu komandor.

* Mienie ruchome – meble, sprzęty agd, sprzęty sportowe, ciuchy, biżuteria, gotówka. Z przymrużeniem oka najłatwiej wyobrazić sobie te dwie definicje (stałe elementy i mienie ruchome) gdy odwrócimy nasze mieszkanie do góry nogami. To co spadnie to mienie ruchome, to co się utrzyma to będą stałe elementy.

* Kradzież – Ciekawostką jest że przy ubezpieczeniu allriskowym nie musimy podawać sumy ubezpieczenie dodatkowo od kradzieży... bo to przecież też jest w allrisku zawarte. Natomiast warto pamiętać, że wyłączona jest prawie zawsze kradzież zwykła (Czyli kradzież bez śladów włamania). Więc jeżeli zgubicie klucz do domu... to lepiej szybko wymieńcie zamki.

* Koszty poszukiwania przyczyny szkody – Wszystkie koszty jakie poniesiemy w celu dotarcia do przyczyny szkody, czyli gdy zapomnimy o rewizji i będziemy musieli skuwać nasze piękne kafle w łazience w celu dotarcia do rur.

* Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – Najczęściej zgłaszana szkoda z polis mieszkaniowych jest właśnie z tego ryzyka. Nasze samochody mają OC komunikacyjne, my mamy OC w życiu prywatnym. Jeżeli o coś nas mogą oskarżyć (zalanie sąsiada, stłuczenie przez dziecko szyby, pogryzienie osoby trzeciej przez naszego psa) to z tym ubezpieczeniem możemy być spokojniejsi. Oczywiście mówimy o nieszczęśliwym wypadku, a nie zamierzonym działaniu :). W zakresie często są również szkody wyrządzone na rowerze lub szkody wyrządzone sąsiadom przez osoby trzecie (gdy ktoś od nas wynajmuje mieszkanie)

* Oszklenia – Szklane drzwi, lustra, ceramiczne płyty grzewcze, szyby.

* Wartość Odtworzenia – Ubezpieczając rzeczy przy wartości odtworzeniowej, otrzymamy odszkodowanie w takiej wysokości które pozwoli nam na zakup tego samego przedmiotu nowego. Ale ważne, bo chodzi o zakup na daną chwilę. Jeżeli nasz telewizor kosztował kiedyś 5000zł, to po 2 latach takich sam model możemy kupić za jakieś 3500zł i tyle właśnie otrzymamy odszkodowania. Zazwyczaj jest to już standard w ubezpieczeniach, ale wciąż można znaleźć umowy z wartościami rzeczywistymi (pomniejszonymi o stopień zużycia)


CENY UBEZPIECZENIA MIESZKANIA

Wszystkie kalkulację uwzględniają zniżki ogólnie dostępne dla agentów oraz Wariant ALLRISK!


Warta

Pakiet Warta Dom Komfort

333zł / Rok 275zł / Rok*

*Umowa 3-letnia

Najstarsza Polska firma ubezpieczeniowa na rynku. Warta na samym początku już miło nas zaskakuje, akceptując naszą historie ubezpieczeniową z innych firm. (Zniżka jest naliczana za maksymalnie 3 lata ubezpieczenia)

Wariant na trzy lata przy mieszkaniach do pół miliona jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych ubezpieczeń na rynku!

  Zalety:
 • W cenie ubezpieczenia na 3 lata są zawarte wszystkie assistance! Medyczny, Rodzinny, Techniczny, Katastroficzny.
 • Assistance techniczny wraz ze zwrotem za cześci zamienne do 250zł! (dot. sprzętu do 6 lat)
 • Koszty poszukiwania przyczyny szkody, przepięcia, oszklenia, wandalizm – w cenie ubezpieczenia.
 • Leczenie psa lub kota w razie zatrucia, pogryzienia lub potrącenia
 • Zwrot za rozmrożone jedzenie w wyniku awarii urządzenia chłodniczego
 • Gotówka i biżuteria ubezpieczona do 10 000zł
 • Przy dużej kwocie lub kilku ubezpieczeniach można wnioskować o dodatkowy rabat (10%-20%), przy zawarciu ubezpieczenia na życie zniżka nawet do 25%

Ergo Hestia

Pakiet Ergo 7

279zł / Rok

Ergo 7 to jeden z najbardziej rozszerzonych pakietów na rynku. Bardzo korzystny przy wysokich sumach ubezpieczenia. Jedyna firma która ma w zakresie szkody własne wyrządzone na mieniu ruchomym (Obciążone franszyzą 500zł ale wciąż opłacalne)

  Zalety:
 • Najniższa składka przy bardzo wysokich sumach ubezpieczenia
 • Szkody własne w zakresie (Wyrządzone przez ubezpieczonego - jedyna taka oferta na rynku)
 • Możliwość ubezpieczenia od kradzieży zwykłej (bez śladów włamania) mebli i urządzeń ogrodowych (np. samojezdna kosiarka)
 • Drewniany dom ubezpieczamy bez dodatkowej składki
 • Biżuteria ubezpieczona bez limitu, jako 50% sumy ubezpieczenia rzeczy osobistych
 • Możliwość ubezpieczenia baterii i kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych

PZU

PZU Dom

300zł - 360zł /Rok

Największy ubezpieczyciel to często jedyny wybór osób szukających ubezpieczenia. PZU ostatnio wprowadziło dodatki które dotychczas wyróżniały inne firmy. Możemy teraz też objąc ochroną nasze zwierzę, uchronić się przed wyłudzeniem metodą na wnuczka czy naprawić urządzenia w domu wraz z cześciami do 500zł. Największą niewiadomą jest tutaj składka która w zależności od otrzymanych zniżek może się różnic nawet o 100%! Składka przez nas podana zakłada te ogólnodostępne. Gdyby wszystkie assistance były darmowe (Jak w Warcie), a dodatkowo PZU posiadałoby szkody własne (Jak w Hestii) mielibyśmy produkt idealny.

  Zalety:
 • Największy Polski ubezpieczyciel
 • Najwyższy zwrot za utratę wody po awarii (pokrycie rachunków do 3000zł)
 • Biżuteria do 40% sumy ubezpieczenia – nie więcej niż 50 000zł
 • Gotówka do 10% sumy ubezpieczenia – nie więcej niż 10 000zł
 • Możliwość całkiem sporej negocjacji składki przy większych ubezpieczeniach
 • Ochrona przed wyłudzeniem od osoby starszej i dziecka.

Generali

Pakiet Maksymalny Diament

337zł /Rok 912zł /3 Lata*

*Płatne jednorazowo

To dosyć pechowe wyliczenie dla Generali, które prawdziwe pazury pokazuje przy dużych nieruchomościach potrafiąc zdeklasować konkurencję o kilkanaście procent. Zniżka na polisie 3 letniej akurat w tym przypadku będzie widoczna dopiero przy płatności jednorazowej.

  Zalety:
 • Odpowiedzialność za szkody wyrządzone po alkoholu (stężenie nie większe niż 0.5 promila i nie na drodze publicznej)
 • Pokrycie kosztów leczenia psa który np. został pogryziony przez inne zwierze lub wpadł pod samochód
 • Naprawa lub transport roweru podczas wycieczki gdy rower ulegnie uszkodzeniu
 • Poszukiwanie przyczyny szkody bez limitu kwotowego, do 20% sumy ubezpieczenia
 • W zakresie jest również wyłudzenie gotówki metodą "na wnuczka"

Allianz

Allianz Max

336zł /Rok 901zł /3 Lata*

*Umowa 3-letnia płatna jednorazowo

Niestety nie jest najtaniej, a na dodatek to nie jest allrisk! Co ciekawe Allianz kiedyś posiadał ubezpieczenie w tym wariancie, ale z niego zrezygnował. Oferta nie uwzględnia dodatkowej zniżki którą można otrzymać w niektórych przypadkach, a pozwala ona na zmniejszenie ceny nawet o 30%! Warto też wspomnieć, chociaż nie dotyczy to tej nieruchomości, ale Allianz ma REWELACYJNE ubezpieczenia domków letniskowych :).

  Zalety:
 • Możliwość dodania franszyzy redukcyjnej 200zł ("dopłacanie" z własnej kieszeni przy odszkodowaniu) co jeszcze bardziej obniży składkę! (Roczna 306zł, 3-letnia 819zł)
 • Posiadanie tego ubezpieczenia daje czasem nawet kilkaset złotych zniżki na pakiet OC/AC

KTÓRE UBEZPIECZENIE MIESZKANIA WYBRAĆ?

Z ciekawostek, jeżeli bardzo zależy Wam na ubezpieczeniu Waszego pupila - to powinniście jeszcze zainteresować się ofertą Compensy. Jako jedyna na tą chwilę rozszerza zdarzenia również o choroby zwierzęcia (a nie tylko wypadki czy zatrucia). Czy powyższe wyliczenia zawsze będą wyglądały tak samo? Niestety nie, wszystko zależy od tego jakie macie zabezpieczenia w swoim domu, w jakiej strefie powodziowej się znajdujecie, ile lat ma wasza nieruchomość no i oczywiście jakie sumy weźmiecie pod uwagę. Natomiast na pewno, każde ubezpieczenie zawierane indywidualnie u agenta będzie lepsze niż ubezpieczenie dodawane przez bank do kredytu hipotecznego. Na całe szczęście większość banków nie wymaga już bankowej polisy na nieruchomość przy kredycie hipotecznym. Warto więc czym prędzej je zamienić.

© WK


Wyslij zapytanie

Jesteś zainteresowany ofertą? Kliknij poniżej i skorzystaj z formularza.


Jeżeli masz jakieś pytania... Skontaktuj się z nami!   

Wyslij wiadomość